« آیین نامه »

« بسم او »

 

با عرض سلام خدمت گروه نویسندگان :

اولین تجربه داستان نویسی گروهی را پشت سر گذاشتیم و در این زمینه تجربه های خوبی کسب کردیم .

اما همان طور که می دانید با مشکلاتی هم روبرو شدیم ؛ مشکلاتی از قبیل اختلاف نظر در مورد نوع روایت داستان ، اختلاف نظر در مورد روند داستان و ... .

برای حل اینگونه اختلاف ها راهی نیست جز محدود کردن داستان با تنظیم آیین نامه و برخی قوانین ( بدون اینکه از جذابیت و یا خلاقیت آن کم شود ) . قوانینی که شامل حال همه نویسنده ها می شود و برای بهبود بخشیدن به کیفیت داستان است . تمامی این قوانین زمانی اجرا می شوند که اکثریت رای مثبت به آن ها داده باشند و لازمه اجرای این قوانین مشارکت در بحث ها و نقد هاست .

» مفاد این آیین نامه به شرح زیر می باشد :

بند 1 – اصلاح بخشی از داستان با توجه به صلاح دید جمع :

اگر در قسمتی از داستان نکاتی دیده شد که در تناقض با قسمت های قبل بوده و اکثریت با حذف آن نکات یا اصلاح آن موافق بودند . نویسنده آن قسمت باید آن را اصلاح یا حذف کند .

بند 2 - حذف قسمت با توجه به صلاح دید جمع :

اگر قسمتی باعث بر هم خوردن تعادل و توازن داستان و یا کاهش کیفیت آن شد و اکثریت با حذف آن قسمت موافق بودند باید آن قسمت حذف گشته و نویسنده از نو و به طریقی دیگر داستان را ادامه دهد .

بند 3 - حذف نویسنده از گروه نویسندگان با توجه به صلاح دید جمع :

گاهی نویسنده ها - نه به خاطر قدرت نویسندگی - بلکه به خاطر هماهنگ نشدن با سایر افراد و یا تفاوت در سبک نوشتن ، نوع نگاه و روایت داستان نا خواسته باعث بر هم خوردن توازن داستان گشته و با این کار از کیفیت آن می کاهند . در این زمان باز هم با توجه به صلاح دید جمع و نظر اکثریت ، نویسنده مذکور از گروه نویسندگان حذف گشته و متاسفانه دیگر در ادامه داستان همراه ما نخواهند بود . ( البته امیدواریم این اتفاق هرگز نیافتد ! )

بند 4 – تعیین تعداد گردش های داستان با توجه به تعداد نویسنده ها :

قبل از نوشتن داستان و شروع کار جدید حدی برای آن قائل می شویم . مثلا داستان بعدی 3 دور بین نویسنده ها گردش می کند و هر نویسنده فقط 3 قسمت را می نویسد . و با توجه به تعداد نویسنده ها – 10 نفر – واضح است که داستان از 30 قسمت تشکیل می شود و پایان قسمت 30 ام باید پایان داستان باشد . اینگونه تا حدی از آشفتگی داستان کاسته می شود .

بند 5 – تعیین نویسنده ای که قسمت اول را نگارش می کند :

قبل از نوشتن داستان و شروع کار جدید قرعه کشی کرده و نویسنده ای که قسمت اول را می نویسد مشخص می کنیم . با این کار حقوق همه رعایت می شود !

بند 6 – تعیین موضوع داستان :

همان طور که می دانید موضوع یک داستان می تواند پرداختن به مسائل گوناگونی باشد . از مسائل اجتماعی و عاشقانه و ... گرفته تا مسائل عرفانی . بنابراین باز هم برای رعایت حقوق نویسندگان قبل از نوشتن داستان و شروع کار جدید هر نویسنده موضوع دلخواه خود را پیشنهاد می دهد و آن موضوعی که اکثریت با آن موافق بودند می شود موضوع داستان جدید .

بند ٧ – اخراج نویسنده به دلیل تاخیر در نگارش داستان :

اگر نویسنده ای بدون اطلاع قبلی بیش از یک هفته در نگارش داستان تاخیر داشته باشد از گروه نویسندگان حذف گشته و نفر بعدی ادامه ی داستان را می نویسد .

تا کنون این ٧ بند به عنوان قوانین اولیه و حاکم بر وب افسانه جن و پری تنظیم گردیده است . در ادامه ممکن است بر آن افزوده شود ... امیدواریم با رعایت این قوانین به کیفیت داستان بیافزاییم و باعث رشد تعالی روز افزون آن گردیم .

موفق باشید ...

·         اطلاعیه : افسانه جن و پری قبل از نوشتن داستان و شروع کار جدید نویسنده و عضو جدید می پذیرد !

/ 0 نظر / 9 بازدید